ליצנות רפואית מהי?

פרויקט הליצן הרפואי מסתמך על המודל ה – “CLOWN CARE UNIT” (C.C.U) של ליצני ה – “BIG APLLE CIRCUS” מניו יורק בבתי חולים לילדים.

הקרקס הפועל בניו יורק כקרקס לכל דבר, מאמן ומכשיר באופן מיוחד ליצנים אשר הופכים בבוא הזמן ל – DOCTORS OF DELIGHT.
תפקידם של ליצנים אלה הוא להגיע לבתי חולים לילדים ולהביא עמם את ההתרגשות והשמחה הקיימים בקרקס עצמו.
הליצנים מגיעים בלבוש רופא, איפור ליצני ואביזרים שונים, המשמשים אותם מאוחר יותר בעבודה עם ילדים. העבודה כולה נעשית כפרודיה על הרופאים כשניתן להבחין כי “הטיפול שלהם” הוא בכוח ההומור, נעשית אחד לאחד עם הילדים המאושפזים. היא עוזרת להקל על הלחץ בו שרוי הילד, מפאת מחלתו ושהותו בבית החולים, בעזרת הצחוק והשעשוע אשר הופכים להיות שוב לחלק טבעי מחייהם. עמותת C.C.U הוקמה על ידי הקרקס ועבודת הליצנים ממומנת על ידי תרומות.

קבוצת ה – C.C.U הוקמה בשנת 1986 על ידי מייקל כריסטיאנון והצוות הרפואי של בית החולים לילדים בניו יורק.
בתחילה למדו הליצנים כיצד ניתן להפיג את פחדם ולחצם של הילדים המאושפזים על ידי שימוש במכשירים רפואיים כחפצים לשימושים שונים, לדוגמא: הפרחת בלוני סבון באמצעות סטטוסקופ. הצוות הרפואי הכיר בכוחו המרפא של מפגש זה, הם ראו כיצד שמחה ושעשוע מרגיעים את הילדים והוריהם.

מנהל בית החולים בניו יורק אמר: “כשהילד מתחיל לצחוק הוא כפי הנראה מרגיש טוב יותר. אני רואה את הליצנים כמרפאים… אני בהחלט רואה קשר בין פרויקט ליצנות זה בבית החולים ואשפוז קצר” צוות הליצנים נעזר בייעוץ האחיות, הצוות העובד עם הילדים והרופאים. הליצנים מבקרים את הילדים ליד מיטתם במחלקות השונות כגון: המחלקות הפנימיות, המחלקות האונקולוגיות, מחלקות שיקום, טיפול נמרץ וכל מחלקה אחרת אליה ניתן להיכנס. כל הליצנים העובדים בבית החולים עברו מבחני קבלה ולאחר מכן סדנאות בנושא והשתלמויות. הם שומרים על רמתם המקצועית על ידי חזרות, לימוד מתמשך ומבחנים חוזרים.

ליצנות רפואית – מהי? ליצנות רפואית הינה שיטה יחודית המתמחה בתרפיה וטיפול תוך שימת דגש על הפן האנושי, בדרך של דמיון ופנטזיה, הומור וצחוק, שיטת ליצנות רפואית התפרסמה בסרט “פאטץ אדאמס” והוכחה במרוצת השנים כמוצלחת ומקצרת תהליכי הבראה ושיקום, כיום מופעלים בישראל למעלה מ 320 איש העוסקים בתחום של ליצנות רפואית. למידע נוסף אודות שרותי “שמחת הלב ליצנות רפואית” » לחצו כאן