1_1

כיצד ההומור והצחוק תורמים לאיכות חייו של המטופל?

הומור הוא גירוי המניע בני אנוש לצחוק ולהרגשת שמחה. הצחוק המגיע בעקבות ההומור מהווה תגובה פסיכו – פיזיולוגית להומור, 

 

הומור זה לא צחוק

תרבויות שונות מוצאות קשר בין צחוק והומור לבריאות נפשית. האם הזיקה אכן קיימת ובאיזו מידה תורם ההומור לאיכות חייהם של חולים המתמודדים עם מחלות שונות?

מהו הומור וכיצד הוא מקל על התמודדותם של מטופלים?

הומור הוא גירוי המניע בני אנוש לצחוק ולהרגשת שמחה. הצחוק המגיע בעקבות ההומור מהווה תגובה פסיכו – פיזיולוגית להומור, ויחד, הם יוצרים מצב רצוי של אופוריה המונעת מחשבות קודרות ותחושת ייאוש בשני מישורים במקביל: המישור הפיזיולוגי והמישור הפסיכולוגי. ברמה הפיזיולוגית, הצחוק ממריץ את מחזור הדם ואת מערכת הנשימה, מאיץ את זרימת הדם למוח ולראש ומעלה את לחץ הדם. ברמה הפסיכולוגית, הומור מספק את האפשרות להתבונן במצב מנקודת מבט אחרת, המאירה את הנושא באור אבסורדי או פרדוכסלי, ובכך, מעורר תחושת שעשוע המאפשרת לחוש שמחה למרות העובדה שהמטופל מצוי במצב של עקה.

מהו מקומו של ההומור בעולם הרפואה?

אין אפשרות לכמת באופן ספציפי את השפעת הטיפול בהומור ובצחוק, ובהיעדר מנגנון פעולה מוגדר וברור, אף קשה להוכיח באופן מדעי מוחלט קשר של סיבה ותוצאה בין ההומור והצחוק לבין שיפור איכות חייו של המטופל. לכן, השימוש בהומור ובצחוק מוגדר נכון להיום כטיפול רפואי משלים ואלטרנטיבי המשמש ככלי תומך להשלמת הטיפול אך איננו מחליף את הטיפול התרופתי הקונבנציונאלי.

ההומור והצחוק מסייעים בשיפור הסימפטומים של המחלה על ידי ארגון מחודש של קו המחשבה בנוגע לסיטואציה הקשה בה מצוי המטופל. כתוצאה מכך, נוצר שיפור במצב רוחו של המטופל. השיפור במצב הרוח מוביל לתחושת רווחה כללית היוצרת שינוי חיובי הן בתפקודי הגוף הפיזיים והן בתפקודי הגוף הפסיכולוגיים של המטופל.

שתף את הפוסט