3

ליצנים רפואיים מצליחים להרגיע פעוטות העומדים לפני בדיקות איזוטופים

מחקר ייחודי שנערך בביה"ח העמק בעפולה גילה כי ליצנים רפואיים מצליחים להרגיע פעוטות העומדים לפני בדיקות איזוטופים, בשיעור דומה לזה המושג באמצעות תרופות טשטוט.

ליצנים רפואיים מצליחים להרגיע פעוטות העומדים בפני בדיקת מיפוי איזוטופים, בשיעור דומה לזה המושג באמצעות תרופות טשטוש

מחקר ראשוני מסוגו אשר נערך במרכז הרפואי "העמק" של הכללית בחן את השפעתם של ליצנים רפואיים על פעוטות העומדים בפני בדיקת מיפוי איזוטופים ומצא כי השפעתם החיובית של הליצנים הייתה משמעותית.

מדוע נוכחותו של ליצן רפואי בבדיקת מיפוי איזוטופים חשובה?

במטרה לספק תוצאות מדויקות, בדיקת מיפוי איזוטופים דורשת שכיבה ללא תזוזה תחת מצלמת האיזוטופים למשך מספר דקות ברציפות. עובדה זו מקשה על ביצוע הבדיקה בקרב פעוטות, ולרוב, הצוות הרפואי נאלץ לבצע את הבדיקה לאחר מתן תרופות טשטוש לפעוט הנבדק. השימוש בטשטוש הופך התהליך למורכב יותר, היות ולאחר טשטוש יש צורך באשפוז למשך מספר שעות לצורך מעקב.

תוצאות המחקר: השפעת הליצן הרפואי מאפשרת ביצוע הבדיקה ללא תרופות טשטוש

הליצנים הרפואיים נפגשו עם הילדים הנבדקים ועם הוריהם לפני ביצוע בדיקת מיפוי האיזוטופים והצליחו להביא אותם לרוגע במהלך הבדיקה בשיעור זהה לרמת הרוגע המושגת באמצעות שימוש בתרופות טשטוש, שאיננו רצוי. זאת ועוד, ההימנעות משימוש בחומרי טשטוש אפשרו לצוות הרפואי לשחרר את הילד הנבדק באופן מידי בביתו, ללא צורך באשפוז לצורך מעקב רפואי. בעקבות תוצאות המחקר, ליווי ליצנים רפואיים בבדיקות מיפוי איזוטופים לפעוטות במרכז הרפואי "העמק" הפך לנוהל שגרתי.

שתף את הפוסט