"אין שמחה כשמחת הלב"

(מתוך דברי חז"ל)

כולנו נולדנו שמחים.

הפעולה הטבעית ביותר לתינוק ולילד היא לחייך ולצחוק. כשאנו צעירים אנו מחייכים בלי סוף וצוחקים כמעט מכל דבר, וככל שאנו מתבגרים הולכת ומתמעטת השמחה הטבעית. הסיבות לכך רבות – טרדות שונות, מצבי לחץ, לימודים, פרנסה ועוד… בשלב מסוים אנחנו כבר מגדירים את הצחוק והשמחה כ"ילדותיים".

אם במצבים רגילים אנו זוכרים גם לפנות זמן לשמחה, כאשר מתעוררת בעיה רפואית הדבר מורכב יותר משום שהאיזון "גוף-נפש" נפגע. הרפואה המודרנית מטפלת היטב בהיבט הגופני, אולם זה הנפשי לא תמיד יקבל את התמיכה הדרושה – על אף שחשיבותו למצב הבריאותי הינה קריטית (כן, גם לבעיות שנראות גופניות-פיזיות לגמרי).

הדבר בולט עוד יותר בקרב ילדים וקשישים, חולים במחלות קשות, חולים סיעודיים ואוכלוסיות מוחלשות.

מתוך ההכרה בחשיבות המימד הרגשי – נפשי והצורך האמיתי בשטח, הוקם ארגון "שמחת הלב" העוסק בשיפור תהליכי הריפוי של חולים באמצעות שמחה והומור. הארגון מפעיל מערך ענק המונה כ-2,500 מתנדבים מתחומי טיפול רבים: ליצנות רפואית, יוגה צחוק, פסיכולוגיה חיובית ועוד. אנו פועלים בעשרות בתי חולים, מרכזי טיפול, מרכזים שיקומיים ומרכזים לבעלי צרכים מיוחדים מכל רחבי הארץ.

לאורך השנים העלינו את המודעות לתחום הליצנות הרפואית בקרב כלל האוכלוסייה וגם בקרב גופים רפואיים, ממשלתיים וציבוריים בארץ. אנו שואפים להגיע למצב של הכרה מלאה ושילוב הפעילות כחלק בלתי נפרד מהטיפולים הרפואיים.

אנו בשמחת הלב בטוחים כי בזכות השמחה, העשייה והנחישות – גם נצליח!

שלכם
צבי מאיר – מייסד "שמחת הלב"