המחקר מגלה כי צחוק משפר את רמת לחץ הדם בצורה ברורה ומפחית סטרס

מחקר שנערך בקרב עובדי IT (תעשיות מידע) השרויים בלחץ מתמיד עקב דרישות התפקיד, מגלה כי צחוק משפר את רמת לחץ הדם בצורה ברורה ומפחית סטרס. הנבדקים השתתפו בסדנאות יוגה צחוק.

מחקר בקרב עובדי IT: צחוק משפר את רמת לחץ הדם ומפחית סטרס

מחקר שנערך בקרב עובדי IT (תעשיות מידע), השרויים בלחץ מתמיד עקב דרישות תפקידם, מצא כי צחוק משפר את רמת לחץ הדם ומסייע בהפחתת סטרס.

 מהלך המחקר

החוקרים בדקו 200 משתתפים, עובדי תעשיית המידע והטכנולוגיה ההודית, אשר מתמודדים עם רמת לחץ גבוהה בעבודתם. במהלך שלושה שבועות, משתתפי המחקר נטלו חלק בסדנת יוגה צחוק בת שבעה מפגשים, במהלכה תרגלו צחוק לפרק זמן של כדקה, ולאחריה עברו לפרצי צחוק, לנשימות עמוקות ולמתיחות עדינות תחת הדרכתם של מורי יוגה צחוק.

תוצאות המחקר העלו כי לחץ דמם הסיסטולי של משתתפי הסדנה ירד ביותר משישה מיליליטר כספית וגם לחץ דמם הדיאסטולי ירד באופן משמעותי. זאת ועוד, ניכרה ירידה ברמות הקורטיזול – הורמון הלחץ ושיפור ברמות המתח והלחץ.

מסקנות המחקר

מסקנות המחקר העלו כי לצחוק בשילוב יוגה היכולת להפחית באופן משמעותי את רמות לחץ הדם ואת רמות הקורטיזול – ההורמון האחראי להיווצרות תופעות הדחק הבאות לידי ביטוי כלחץ נפשי. עם זאת, מסייג ד"ר קטארייה, אבי תורת היוגה צחוק שהפכה בשנים האחרונות לפופולארית בארצות רבות, על מנת לחולל שינויים ביולוגיים ופיזיולוגיים משמעותיים, על הצחוק להיות ממושך, בעוד צחוק רגיל, הנמשך על פני שניות ספורות, לא יעשה את העבודה.

שתף את הפוסט